Ankara Avukatlık Bürosu

Ankara’da avukat arayışınız sırasında, hukuki süreçleri anlamak ve doğru avukatı seçmek, hukuki sorunlarınızı çözmek için kritik öneme sahiptir. Bu makale, Ankara avukat olarak faaliyet gösteren avukatları arayanlar için hazırlanmıştır. Makalenin amacı avukat seçiminde dikkat edilmesi gereken konular ve en çok merak edilen sorulara verilen cevapları kapsamaktadır.

Avukat Nedir?

Avukat, hukuk fakültesi mezunu, avukatlık stajı yapmış, avukatlık mesleğini serbest veya bir kuruma bağlı olarak icra eden kişi olarak tanımlanır. (tanımın kaynağı; wikipedia avukat sayfası) Avukatlar, bir hukuk fakültesi mezunu olup, hukuki temel eğitimlerini alarak mesleğe ilk adımı atarlar. Hukuki konularda kendilerini geliştirmişlerdir.  Hukuk fakültesi mezunu olarak temel eğitimlerini alırlar ve yasal konularda rehberlik ederler. Bir avukatın, mesleki etik kurallara uyması, müvekkil mahremiyetine saygı göstermesi ve adaleti savunması temel görevidir.

Avukat Olmak İçin Neler Gerekir?

Avukat olmak için öncelikle hukuk fakültesinden mezun olmak gerekir. Ancak bu elbette yeterli değildir. Hukuk fakültesi mezuniyeti, sadece başlangıç mesleğe başlangıç noktasıdır. Bunun ardından bir dizi süreç başlar. Öncelikle stajyer avukatlık dönemi vardır. Bu dönemi başarıyla tamamladıktan sonra bağlı olunan baronun düzenlediği sınavlarda başarılı olup, avukatlık ruhsatını almak gerekmektedir. Ruhsatı aldığınızda avukatlığa ilk adımı atmış olursunuz. Ancak bu meslekte uzman ve deneyimli olmak yıllar gerektirir. Toplum içerisinde Ankara avukat, boşanma avukatı, ceza avukatı gibi tabirlere sahip olabilmek bu meslekte yıllarca görev yapmayı, deneyim ve tecrübe kazanmayı gerektirir.

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hukuki bir yaptırımla karşı karşıya kalmak ya da hukuki bir ihtilafınızın çözümü, ya da bir herhangi bir nedenle avukat ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda konunun uzmanı, deneyimli ve tecrübeli bir avukatı seçmek işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Peki avukat seçerken nelere dikkat etmeli. Bazı önemli başlıklar aşağıdadır. Avukat seçerken; deneyim ve uzmanlık, iletişim becerileri, referansları, süreci ne şekilde takip edeceği konusunda sizi bilgilendirmesi ve ücretler gibi konulara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Başlıkları açıklamak istersek;

  • Deneyim ve Uzmanlık: Avukatın benzer davaları ne kadar süredir ele aldığını ve uzmanlık alanlarını göz önünde bulundurulması gerekir.
  • İletişim Becerileri: İyi bir iletişim kurabilen bir avukat seçmek, size hukuki süreç hakkında bilgi verme ve sizinle etkili bir şekilde çalışma açısından önemlidir.
  • Referanslar: Avukatın geçmiş müvekkil referanslarını isteyin ve referanslara danışarak avukatın itibarını değerlendirin.
  • Ücretler: Avukatın ücret politikası hakkında net bilgi edinin ve masrafları anlamak için sorular sorun. İlk danışma genellikle ücretsiz olabilir.

Bunlar avukat seçerken tavsiye niteliğinde olabilecek ana başlıklardır. Elbette bunların yanına çok fazla başlık ve açıklama eklenebilir. Bek Partners uzman ve deneyimli kadrosu ile çalışmakta ve bu nedenle, müvekkilleri tarafından Ankara avukat tavsiye listesinde önemli bir konumda bulunmaktadır.

Avukata Danışmak Ücretli mi?

Avukat ücretli mi? Avukatlık ücretleri, kanun ve tarifelerle belirlenmektedir. Avukatlık asgari ücret tarifesi her yıl belirlenerek yürürlüğe girer. Gösterilen fiyatlar en az belirlenebilecek fiyatlardır. Asgari ücret tarifesine göre; “Madde 1 – Mahkemelerde, tüm hukuki yardımlarda, taraflar arasındaki uyuşmazlığı sonlandıran her türlü merci kararlarında ve ayrıca kanun gereği mahkemelerce karşı tarafa yükletilmesi gereken avukatlık ücretinin tayin ve takdirinde, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve bu Tarife hükümleri uygulanır.” hükmü bulunmaktadır.

ankara barosu
ankara barosu

Yukarıda belirtilen asgari ücret tarifesi üzerinden asgari fiyatlar görülebilir. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki, tarife uyarınca bir avukata danışmak ücretlidir. 2023 yılı için belirlenen ücret ilk bir saate kadar 1.200 TL dir. Sonraki her saat için bu ücret 700 TL olarak belirlenmiştir. Yine tarifenin devamında diğer hukuki faaliyetler için dava takibi ve danışmanlık ücretleri ayrıca belirtilmiştir.

CMK Avukat Talebi

5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 150/3. maddesine göre; Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada ikinci fıkra hükmü uygulanır. Bu fıkraya göre de; Müdafii bulunmayan şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malul veya sağır ve dilsiz ise, istemi aranmaksızın bir müdafi görevlendirilir. Denilmek suretiyle sanığa ve ya şüpheliye avukat görevlendirilir.

Ücretsiz Avukat Danışma Hatları Var mı?

Belki de en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Ücretsiz avukat danışma hattı var mı? Öncelikle; avukatlar için ücretsiz danışmanlık vermek gibi bir durum kanunla yasaklanmıştır. Açıkçası yukarıda belirtilen ücret tarifesine göre de danışmanlığın saatlik ücreti belirtilmiştir. Ancak gerek çeşitli sivil kuruluş örgütleri gerekse Ankara için Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir takım konularda ücretsiz avukat danışma hattı açmışlardır. Örneğin Ankara Büyükşehir belediyesi Ankara Barosu ile birlikte yürüttüğü ortak projede kadınlara ücretsiz avukat desteği vermektedir.

Ankara Avukat Arama

Ankara avukat arama, genel olarak ismini, soy ismini ya da baro sicil no sunu bildiğiniz bir avukatın aranması olarak düşünülebilir. Öncelikle arama bağlı olunan ile ait baronun sayfasından yapılabilir. Örneğin, adını, soyadını veya sicil nosunu bildiğiniz bir avukat için, Ankara avukat araması yapıyorsanız öncelikle Ankara barosunun web sitesine girmelisiniz. Buradan aşağıdaki görsel anlatımlara dikkat ederek aradığınız avukatı ve iletşim bilgilerini bulabilirsiniz.

Ankara Barosu Sayfasından Avukat Arama

Ankara avukat aramak içn öncelikle; www.ankarabarosu.org.tr adresine giriş yapıyoruz. Ardından ana sayfada bulunan “Baro Levhası” başlıklı bölüme kadar ilerliyoruz. Buraya avukatın adını, soyadını veya baro sicil numarasını yazarak “Levha Sorgula” butonuna basıyoruz.

avukat arama 1
avukat arama 1

Sorgulama Sonucu

Arama için gerekli bilgileri yazıp levha sorgula butonuna bastıktan sonra karşımıza sorguladığımız kriterlere uygun avukatların listesi geliyor. Unutmamak gerekir ki bu sorgu sadece Ankara barosuna kayıtlı avukatların listesini getirecektir. Türkiye geneli arama yapmak için ise Türkiye Barolar Birliği sayfasını ziyaret ederek “Avukat Arama” butonundan benzer yönergeleri izlemek gerekir.

Aşağıdaki sorgu sonucunda ismini ve soy ismini yazdığımız avukata ait ön bilgiler geldi. Biz burada ofisimiz kurucu avukatı, Av. Kerim Akdolu örneği üzerinden gittik. Eğer aynı isim ve soyisme ait birden fazla avukat olur ise burada listelenecekti. Bu sefer belki de fotoğrafına bakarak doğru avukat tercihi yapacaktık. Burada avukatın adı, soyadı ya da sicil no suna tıkladığımız zaman karşımıza bir sonraki ekranda olduğu gibi avukatın detay bilgileri çıkacaktır.

avukat arama 2
avukat arama 2
avukat arama 3
avukat arama 3

Örneklerde de görüldüğü üzere ankara avukat arama konusu oldukça basit aşamalardan oluşmaktadır.

Ankara Avukatlar Listesi

Ankara için avukat arıyorsanız, Ankara Barosunun resmi web güncel avukat listesine ulaşmanıza yardımcı olabilir. Aynı şekilde Türkiye Barolar Birliği web sitesindeki şehir Ankara seçimi size yine avukatlar listesini sunabilir. Bunların dışında hukuk bürosu web sitelerinde avukat listeleri olabileceği gibi, avukat rehberleri ve diğer bazı kaynaklar da Ankara avukatlar listesi için uygun bir çözüm olabilir. Avukat seçimi ve listede her zaman resmi kaynaklara müracaat etmek önemlidir.

Ankara Uzman Avukatlar Listesi

Adı SoyadıTelefon NumarasıE-posta AdresiAdresiWeb Siteis
Av. Kerim Akdolu0532 410 8456kerim.akdolu@bekpartners.comOğuzlar Mah. 1370. Sok. No : 20/3 Balgat Ankarawww.bekpartners.com
Av. Enes Burak Özdemir0532 410 8456eburak.ozdemir@bekpartners.comOğuzlar Mah. 1370. Sok. No : 20/3 Balgat Ankarawww.bekpartners.com

Ankara Avukat

Ankara avukat ibaresi aslında hukuk dilinde olmayan bir ifadedir. Ancak bu ifade ile Ankara’ da görev yapan, ya da Ankara Barosu’na bağlı olarak faaliyet gösteren avukatlar anlaşılmaktadır.  ifade edilmektedir. Veya en azından bu anlaşılmaktadır. Ankara avukat size karşılaştığınız hukuki ihtilaflarda destek olacak, yol gösterecek, dava takibi ve danışmanlık verecek kişidir. Ankara avukat, yada ankara en iyi avukat şeklinde yaptığınız aramalarda çıkan sonuçlarda bazı kriterlere öncelik tanımak önemlidir. Örneğin avukat, hukuki bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır. Müvekkillerini temsil etmede titiz davranmalı ve müvekkil mahremiyetine değer vermelidir. Davaları takip etmede çıkarlarınız doğrultusunda hukuki yolları kullanmalıdır. Zaman ve stresi doğru yönetmeli, mağduriyete sebep olmamalıdır. Haklarınızı korumada gerçekten titiz ve öncelikli davranmalıdır.

ankara avukat
Ankara avukat

Bek Partners Hukuk  ve Danışmanlık Ofisi

Bek Partners, uzman ve deneyimli kadrosu, müvekkil odaklı yaklaşımları ve müvekkil memnuniyeti kapsamında Ankara avukat olarak faaliyet göstermektedir. Bu anlamda Aile ve Boşanma Hukuku, Bilişim Hukuku, Ceza Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İdare Hukuku, İş Hukuku, Vergi Hukuku v.b. faaliyet alanlarında uzman kadrosu ile hizmet vermektedir.