Boşanma Avukatı Ankara

aile ve boşanma hukuku

Boşanma, birçok insanın hayatında karşılaştığı zorlu bir dönemi temsil eder. Ancak, bu süreçte doğru hukuki rehberlik ve destekle, boşanma sürecini daha az stresli ve sorunsuz hale getirebilirsiniz. Bu bölümde aile ve boşanma davaları ile boşanma avukatı Ankara hakkında Detaylı bilgi vereceğiz. Boşanma avukatlarının rolünü, nasıl seçildiğini ve boşanma sürecine dair en çok merak edilen soruları ele alacağız.

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma avukatı nedir? Boşanma avukatı; boşanma sürecinin hukuki yönlerini ele alan bir hukuk profesyonelidir. Ayrıca boşanma davalarında eşleri temsil eder ve dava süreçlerini yönetir. Bu avukatlar, müvekkillerini boşanma davaları, mal paylaşımı, çocuk velayeti, nafaka, ve diğer hukuki meselelerle ilgili olarak temsil ederler.

Hukuki olarak bakarsak, ankara boşanma avukatı, vergi avukatı, ceza avukatı gibi terimler hukuk sistemimizin literatüründe olmayan, kullanılmayan ifadelerdir. Ancak bu konuda uzmanlaşmış, yoğunluğunu aile ve boşanma davalarına vermiş avukatlara halk arasında boşanma avukatı denilir. Genel olarak boşanma davalarına bakarlar ve bu davaların müvekkilleri açısından en iyi şekilde sonuçlanması adına gerekli hukuki bilgiye sahiptirler.

Boşanma Avukatı Nasıl Olunur?

Bir boşanma avukatı olmak isteyenler için, bu alanda lisans hukuk eğitimi almak gereklidir. Ardından, baro sınavını geçerek avukatlık lisansı alabilirler. Boşanma avukatları, bu genel eğitimin ardından hukuki uygulamaları öğrenmek için staj yapabilirler. Boşanma davaları ve aile hukuku konusundaki özel eğitim ve deneyimler, boşanma avukatlarının uzmanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Genel olarak, herhangi bir konuda uzmanlaşmak yıllarca bu konuda çalışmayı ve tecrübeyi gerektirir. Aynı zamanda mesleği sevmeyi de gerektirir. Hukuki olarak konuyu ele alacak olursak, hukuk fakültesi bitirmek ya da bu konuda staj yapmak sadece boşanma avukatı olma yolunda bir başlangıç diyebiliriz. Esas olan bu konuda yeterli uzmanlığa kavuştuktan sonra her davayı ayrı bir vaka olarak ele almak ve bu konuda yapılabilecek en iyi yolları seçmeyi gerektirir. Elbette bu süreç kısa bir zamanı kapsamaz. 

Müvekkillerin memnuniyeti ve tavsiyesi bir avukatı boşanma avukatı unvanına kavuşturabilir.

Boşanma Avukatı Nasıl Seçilir?

Boşanma avukatı seçerken dikkate almanız gereken bazı önemli faktörler vardır. Bu hususlar arasında avukatın deneyimi, uzmanlığı, iletişim becerileri ve güvenilirliği yer alır. Boşanma avukatı seçerken, avukatın boşanma davalarında ne kadar deneyimli olduğu ve hangi konularda uzmanlaştığı araştırılmalıdır. Ayrıca, avukatın iletişim becerileri ve güvenilirliği de önemlidir.

Deneyim: Boşanma davalarında deneyimli bir avukat seçmek, sizin için en iyi sonuçları almanıza yardımcı olabilir.

Uzmanlık Alanı: Boşanma davaları çeşitli alt alanları içerir, örneğin, mal paylaşımı, çocuk velayeti, nafaka vb. İhtiyaçlarınıza uygun bir uzman seçmek önemlidir.

İletişim Becerileri: İyi bir iletişim, avukatınızla etkili bir işbirliği sağlamanıza yardımcı olur.

Referanslar ve İncelemeler: Avukatınızın geçmiş müvekkillerinin referanslarını ve incelemelerini kontrol edin.

Ücretler: Boşanma avukatlarının ücretleri değişebilir, bu nedenle avukatınızın ücret politikasını netleştirin.

Bu başlıklar bir avukat seçerken neleri göz önünde bulundurmakla ilgilidir. Seçiminizi bu bağlamda yapmak ya da bu hususları göz önüne almak çok önemlidir. Gerek halk arasında gerekse sosyal medyada gündem edilen en iyi boşanma avukatı ya da Türkiye’nin en iyi boşanma avukatı gibi terimlere çok fazla takılmadan, yukarıda sayılan kriterleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

En İyi Boşanma Avukatı

boşanma avukatı ankara

Bu başlığı bu yazının içerisine eklemek istedik, çünkü böyle bir tabir dolanmakta ve en iyi boşanma avukatı veya Türkiye’nin en iyi boşanma avukatı gibi kelimeler halk arasında dolanmaktadır. Boşanma avukatını açıklarken bu konuyu ele almıştık. Hukuki olarak boşanma avukatı veya gayrimenkul avukatı gibi terimlerin geçerli olmadığını ancak bu konuda uzmanlaşmış ve yıllarını bu konulara vermiş kişilere ancak bu konunun avukatı denile bileceğinden bahsetmiştik.

Dolaysıyla bir üst bölümde de izah ettiğimiz gibi, en iyi boşanma avukatı veya Türkiye’nin en iyi boşanma avukatı gibi terimlere aldırmadan, deneyim, uzmanlık, iletişim becerileri, referanslar konularına dikkat ederek kendi boşanma avukatı seçiminizi yapabilirsiniz. En iyi avukat, sizi en iyi anlayan, davanızı sizin için en makul şekilde tamamlamak isteyen avukattır.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

boşanma nedenleri

Medeni Kanuna göre boşanma nedenleri tek tek sayılmıştır. Medeni Kanuna göre boşanma nedenleri şunlardır; 

 • zina nedeniyle boşanma, 
 • cana kastetmek,
 • pek kötü davranış,
 • kötü muamele nedeniyle boşanma,
 • onur kırıcı davranış, 
 • suç işlemek, haysiyetsiz yaşam sürme nedeniyle boşanma, 
 • terk nedeniyle boşanma,
 • akıl hastalığı nedeniyle boşanma, 
 • evlilik birliğinin sarsılması (şiddetli geçimsizlik) nedeniyle boşanma.

Bu bölümde sayılan boşanma nedenleri web makalelerde ayrıntılı olarak izah edilecektir.

Boşanma Davasına Hangi Avukat Bakar?

Boşanma davasına hangi avukat bakar? Boşanma davasına genellikle aile hukuku avukatları bakar. Aile hukuku avukatları, evlilikle ilgili hukuki meselelerle uzmanlaşmışlardır ve boşanma davaları da bu kategoriye girer. Boşanma davaları aşağıdaki gibi konuları içerebilir:

Mal Paylaşımı: Evlilik sırasında edinilen mülkiyetin nasıl bölüneceği konusunda.

Çocuk Velayeti: Çocukların velayeti, fiziksel velayet ve karar alma yetkisi gibi konuları içerir.

Nafaka: Boşanma sonrası bir eşin diğerine maddi destek sağlama yükümlülüğünü düzenler.

Evlilik Sonrası Anlaşmazlıklar: Evlilik sırasında oluşan anlaşmazlıkların çözümü, özellikle evlilik sözleşmeleri varsa.

Aile İçi Şiddet: Aile içi şiddet durumlarında, kurbanları korumak ve gerektiğinde yasal koruma sağlamak.

Aile hukuku avukatları, bu tür konularda uzmanlık kazanmış ve ilgili yasal süreçleri yönlendirmeye hazır profesyonellerdir. Boşanma davaları sıklıkla karmaşık ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir, bu nedenle bir aile hukuku avukatının danışmanlığı ve hukuki temsil sağlaması önemlidir.

Yine burada dikkat edilmesi gereken konu, boşanma davasında avukat seçimidir. Bu konuda uzman bir boşanma avukatı ile yola çıkmak ve bu avukatı seçerken dikkatli davranmak, menfaatlerinizin korunması adına oldukça önemlidir. Yukarıda boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmek gerekir başlıklı bölümde, konu tüm detayları ile açıklanmıştır.


Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadardır?

Aile ve Boşanma Hukuku konusunda boşanma davalarının ücretleri avukatın deneyimi, uzmanlığı, davanın zorluğu ve avukatın çalışma koşullarına göre farklılık gösterebilir. 

Ne var ki Türkiye Barolar Birliği bu konuda tavsiye niteliğinde yayınladığı dokümanda, Aile Mahkemelerinde Görülen davalar için, anlaşmalı boşanma davalarını 28.500 TL, çekişmeli boşanma davaların 44.500 TL, çekişmeli ve maddi manevi tazminat istemli boşanma davaları, maddi manevi tazminat davalarında da 44.500 TL den az olmamak üzere bir fiyat belirlemiştir. Bu fiyat elbette tavsiye niteliğinde sunulan ve en az belirlenebilecek ücretlerdir. Boşanma avukatı ücreti yukarıda da saydığımız gibi davanın türüne, avukatın deneyimine, uzmanlığına, davanın zorluğuna ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir. 

Bu nedenle bu konuda net bir fiyat vermek mümkün değildir.

Ne Zaman Boşanma Dava Açılır?

Genellikle, boşanma davası açmak isteyen bir kişi, evliliğinde ciddi ve kalıcı sorunlar yaşadığını ve evliliği sonlandırmak istediğini belirlediğinde dava açar. İşte bazı yaygın faktörler ve durumlar:

Ayrılık Süresi: Bazı yerlerde, çiftlerin bir süre ayrı yaşamaları gerekebilir. Bu, boşanma kararı vermeden önce bir süreliğine ilişkiyi gözden geçirme fırsatı sunar.

Anlaşmalı veya Çekişmeli Boşanma: Anlaşmalı boşanma durumlarında, çiftler evliliği sonlandırmak için anlaşırlar ve birçok yargı yerinde bu sürecin daha hızlı olmasına izin verilir. Çekişmeli boşanmalarda ise, çiftler anlaşamaz ve mahkemeye başvururlar.

Çocukların Durumu: Çocukları olan çiftlerin, çocukların velayeti ve bakımı gibi konularda ekstra düşünme süresine ihtiyaçları olabilir.

Mali Düzenlemeler: Mal paylaşımı, nafaka ve diğer mali düzenlemeleri çözmek zaman alabilir.

Evli Olma Süresi: Bazı yerlerde, belirli bir süre boyunca evli kalmış olmanız gerekebilir.

Yasal Bekleme Süresi: Boşanma başvurusundan sonraki yasal bekleme süreleri vardır. Bu süre, çiftlerin duygusal kararlarını tekrar düşünme fırsatı sunar.

En iyi adım, hukuki gereksinimleri ve bekleme sürelerini öğrenmek için bir hukuk danışmanına başvurmaktır. Boşanma süreci genellikle karmaşıktır ve her durum farklıdır, bu nedenle bir avukat size spesifik olarak sizin için uygun olan zamanlamayı belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davaları Aile Mahkemelerinde görülmektedir. Hukuk sistemini bilmeyenler için bu süreç karmaşık görünebilir. Ancak genel olarak, boşanma davası açmak için  tarafların yazılı bir dilekçe ile görevli ve yetkili bir aile mahkemesine başvuru yaparak boşanma davası açılmış olur, en azından süreç başlatılmış olur.

Bu makalemizle birlikte daha önce yazmış olduğumuz Kadınlar Evlendikten Sonra Kendi Soyadlarını Kullanmaya Devam Edebilir başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Genel anlamda boşanma davası açma konusunda bir yol haritası arıyorsanız, boşanma davası açmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Avukat Seçimi: Avukat seçimi zorunlu bir durum olmayıp, avukatsız boşanma davası açmak ta mümkündür. Avukat hukuki süreci sizin adınıza yönetebilir.
 2. Evlilik Birliğinin Sona Ermesi: Medeni Kanuna göre, evlilik birliğinin sona ermesi, yani boşanma nedenleri bellidir. Bunlar yukarıda da sayıldığı gibi zina, cana kastetmek, pek kötü davranış, kötü muamele, onur kırıcı davranış, haysiyetsiz yaşam sürem nedeniyle boşanma, terk nedeniyle boşanma, akıl hastalığı nedeniyle boşanma, şiddetli geçimsizliktir. Boşanma davası açmadan önce hangi neden veya nedenlerle boşanmak istediğinizi belirlemeniz önemlidir.
 3. Evlilik Birliğinin Resmi Ayrılığı: Boşanma davası, resmi olarak evlilik birliğinin sona erdirilmesi işlemidir. Bu nedenle çiftler çoğu zaman ayrı yaşamaya başlarlar ve bu sürecin sonunda boşanma davası açılır.
 4. Nüfus Kayıt İşlemleri: Boşanma davası açmak için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden evli olduğunuza dair nüfus kayıt örneği almanız gerekebilir.
 5. Mahkeme Başvurusu:Boşanma davası açmak için mahkemeye başvurmanız gerekir. Bunun için bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesine bir dilekçe ile başvurmanız gereklidir. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi sıfatıyla bakmaktadır.
 6. Dava Dilekçesi Hazırlığı: Dava dilekçesi oldukça önemlidir. Bu konuda bir avukat desteği almak, dava sürecini önemli oranda etkilemektedir. Boşanma davası dilekçesinde, evliliği sonlandırmak istediğiniz nedenleri, taleplerinizi (mal paylaşımı, nafaka, velayet v.b. talepler) yazmalısınız.
 7. Mahkeme İşlemleri:Mahkeme dava dilekçesini aldıktan sonra bir tarih belirler ve tarafları duruşmaya davet eder. Mahkeme tarafların, taleplerini ve iddialarını dinler.
 8. Karar Aşaması: Mahkeme delilleri değerlendirerek boşanma talebinin haklılığını ve gerekçesini inceler. Mahkeme tüm detayları göz önünde bulundurarak bir karar verir. Boşanma davası sonucunda çeşitli kararlar alınabilir. Bu da davanın niteliğine tarafların taleplerine bağlıdır. 
 9. Yargıtay İncelemesi: Mahkemece verilen karara itiraz edilmesi halinde dosya Yargıtay’a gönderilir ve Yargıtay’ca bir inceleme yapılır. 

Boşanma davası süreci, özellikle karmaşık mülkiyet düzenlemeleri veya çocuklarla ilgili ihtilaflar içeren durumlarda karmaşık olabilir. Bu nedenle bir avukattan hukuki destek almak, süreci daha kolay ve adil bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.

Aile birliğinin korunması çok önemlidir. Heleki işin için de çocuklarda varsa. Bu nedenle evlenmeden önce bilinçli bir şekilde hareket ederek bir takım öncelikleri düşünmek ve buna göre karar vermek önemlidir. Bu anlamda evlilik sözleşmesi dediğimiz konu da çok değerlidir. Hukuki olarak karşılığı olan ve haklarınızı sonuna kadar koruyan bir yaklaşımdır, evlilik sözleşmesi.

Evlilik sözleşmesi hakkında detaylı bilgi için https://www.bekpartners.com/evlilik-sozlesmesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Elbette boşanma davası açmak için bir avukata ihtiyacınız olmayabilir. Avukatsız boşanma davası da açılabilir. Konunun detayları bir üst bölümdeki “Boşanma Davası Nasıl Açılır?” başlığı altında verilmiştir. Kısaca tekrar etmek gerekirse; avukatsız boşanma davası açmak için dava dilekçesi, davaya konu deliller ve nüfus kayıt örneği ile birlikte Aile Mahkemesine başvurmak gereklidir.

Boşanma Davası Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma davası açarken nelere dikkat etmelidir? Boşanma davası açarken, öncelikle yukarıda sayıldığı gibi gerekli evrak, deliller, eğer anlaşmalı boşanma ise anlaşmalı boşanma protokolü, nüfus cüzdan fotokopisi gibi belgelerin hazır olmasına dikkat edilmelidir. Boşanma çok ciddi bir karar ver ciddi bir süreçtir. Çünkü hayatınızın geri kalanını olduğu gibi etkileyecek sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle dava dilekçesinde talep edilen hususlar, çocukları velayeti, mal paylaşımı ve nafaka gibi konu çok önem arz etmektedir. Bu konuda iyi bir hukuki temsilci seçmek oldukça önemlidir. 

Tanıma ve Tenfiz Davası

Ülkemiz sınırları içerisinde gerçekleşen boşanmalarda yukarıda anlattığımız süreç geçerlidir. Peki ya yurt dışında yaşanan boşanmalarda nasıl bir yol izlenmeli? Yurtdışında boşanmış bir kişi Türk Mahkemelerinde tanıma ve tenfiz davası açmadığı sürece Türkiye’de boşanmış sayılmaz ve nüfusta evli olarak gözükür. Tanıma, kararın Türkiye’de geçerliliğinin kabulü; tenfiz ise kararın icra edilebilirliğini belirtmektedir.

Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili detaylı bilgi için tanıma ve tenfiz davası başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. 

Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma avukatları, boşanma sürecinizi düzene koymak ve haklarınızı korumak için önemli bir rol oynarlar. Uygun bir avukat seçimi, bu zorlu dönemi daha sorunsuz hale getirmenize yardımcı olabilir. Her boşanma davası kendine özgüdür ve ihtiyaçlarınıza uygun bir avukat bulmak, adil bir sonuç elde etmenize yardımcı olabilir. Bek Partners, ankara avukat olarak  uzman ve deneyimli kadrosu ile aile ve boşanma davalarında dava ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 

Eğer sizlerde boşanma davaları ile ilgili hukuki bir destek almak isterseniz, bizleri 0532 410 8456 numaralı telefonumuzdan veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Makalelerimiz

Babalık Davası (Babalığın Tespiti Davası) ve Şartları