ankara boşanma avukatı

Ankara Boşanma Avukatı

Bu yazı boşanma davalarında oldukça önemli konumda olan Ankara boşanma avukatı hakkında detaylı bilgiler vermek amacıyla yazılmıştır. Boşanma avukatının davalardaki etkisi, boşanma davalarında izlenebilecek yollar, en iyi boşanma avukatı seçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği ve boşanma davaları hakkında genel bilgilendirmeler içerir. Ayrıca boşanma avukatı teriminin açıklanması da yine yazımızın konuları arasındadır. Açıkçası boşanma davaları ile ilgili tüm süreç ve en çok merak edilen soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Öncelikle boşanma konusunu açıklamaya çalışalım.

Boşanma Nedir?

Boşanma nedir? Boşanma; evli bir çiftin, evlilik ilişkilerini ve birlikteliklerini yasal olarak sonlandırdıkları bir süreçtir. Türk Medeni Kanunu’na göre belli sebepler dahilinde gerçekleşebilir. (Madde 161ve devamı)  Boşanma nedenleri;

  • Zina,
  • Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış,
  • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,
  • Terk,
  • Akıl hastalığı,
  • Evlilik birliğinin sarsılması,

Olarak kanunda tanımlanmıştır. Yine kanuna göre; “Yukarıdaki fıkrada belirtilen hallerde, davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.” denilmektedir.

Görüldüğü üzere boşanma davası belli bir sebep dahilinde açılmalıdır. Boşanma davası evlilik birliğinin sonlanması dışında, malların paylaşımı, çocukların velayeti ve nafaka gibi bir takım önemli hukuki konuları da birlikte ele alır. Bu nedenle, boşanma sürecine, konusunda uzman bir Ankara boşanma avukatı ile başlamak sizler için avantaj olacaktır.

Yeri gelmişken boşanma türlerine de değinmek icab etmektedir. Hukuk sistemimizde anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma şeklinde iki şekilde boşanma türü bulunmaktadır. Evlilik en az 1 yıl sürmüş ve eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi  halinde evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılarak boşanma kararı verilebilir. Buna anlaşmalı boşanma davası denir.

Çekişmeli boşanma davası ise süreç ve yaklaşımları ile uzun bir zaman alan ve genel olarak karşılaşılan bir boşanma türüdür. Bu ayrı bir makale konusu olacaktır.

Evlilik sözleşmesi evlilik öncesi ve sonrası için önemli bir sözleşmedir. Bu konuda detaylı bilgi için evlilik sözleşmesi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Boşanma Davasında Avukat Tutulmalı mı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; boşanma davaları gibi önemli konular bir çok hukuki prosedürü beraberinde getirir. Davayı açma şeklinizden tutunda, dava süreci, stres yönetimi, boşanma sürecindeki hayatınızın devamlılığı, nafaka, varsa çocukların velayetleri v.b. gibi bir çok konu hukuki olarak ayrı bir şekilde ele alınmaktadır. Eğer bir anlaşmalı boşanma davası değilse, avukat desteği ile yola çıkmak her zaman yararınıza olacaktır. Avukatların hukuki bilgi ve deneyimi, sizi tam anlamıyla temsil etmesi, karşı tarafla olan münasebetiniz ve otoritenizin korunması, stres yönetimi ve duygusal destek gibi konularda her zaman size destek olacaktır. Çünkü konusunda uzman bir boşanma avukatı bahsedilen süreçleri sizler adına en uygun şekilde yürütür ve sizleri temsil eder.

Ancak avukat tutmanın elbette bir takım bedelleri de vardır. Örneğin avukat ücretleri, zaman, anlaşamama riski ile davanın uzaması, mahremiyetinizin paylaşılması gibi endişeler de göz önüne alınmalıdır.

Bu açıklamalar karşısında soruyu tekrar sorarsak. Boşanma davasında avukat tutmalı mı? Sürecin zorluğu ve haklarınızın tam anlamıyla korunması adına biz bir avukat ile anlaşmanızın en uygun olabileceği görüşündeyiz.

Boşanma Davasına Hangi Avukat Bakar?

Boşanma davasına hangi avukat bakar? Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanma veya başka bir konu da olsa genel olarak avukat ünvanına sahip kişiler boşanma davanıza bakabilir. Fakat her meslekte olduğu gibi hukuk içerisinde de belli alanlarda uzmanlaşmış kişiler vardır. Örneğin aile ve boşanma davaları ile çok sık ilgilenen, bu konuda uzmanlaşmış ve her olaya ne şekilde yaklaşabileceğini bilen avukatlar, genel olarak boşanma avukatı olarak anılırlar. İşte bu tür durumlarda avukat seçimi çok önemli olmaktadır. Peki avukat seçerken ve özellikle yazımızın konusu olan boşanma avukatı seçiminde nelere dikkat etmelidir? Gelin bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.  Bir alt başlıkta konu açıklanmaktadır.

Boşanma Avukatı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Boşanma sürecinde doğru avukat ile yola çıkmak sürecin sorunsuz ve adil bir şekilde ilerlemesi adına çok önemlidir. Konu hakkında bazı önemli başlıkları ve açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

1 – Deneyim ve Uzmanlık: Seçtiğiniz avukatın aile ve boşanma davalarındaki deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. Çünkü boşanma davaları iç içe geçmiş bir çok hukuki davayı da beraberinde getirir. Bu yüzden bunların tümüne hakim, uzman bir boşanma avukatı seçmek çok önemlidir.

2 –  Avukatın iletişim becerisi: Bu da yine deneyimle ilgili bir konudur. Boşanma sürecinde yaşanabilecek olumsuz durumlar, ya da bir takım davranış ve hareketleri sizde oluşturacağı negatifliklerin önüne geçebilecek deneyim ve iletişim yeteneğine sahip bir avukat önemlidir. Öncelikle avukatınızın bu yönünü de göz önüne almanız önemlidir.

3 – Boşanma Ücretleri:  Avukatınızın ücret politikasını net olarak bilmeli ve bu konuda sorulması gereken soruları sormalısınız. Her dava kendi içerisinde farklılık gösterir bu nedenle avukatlık ücretleri de davaya göre farklıdır. Ancak yine de avukatınızın ücret olarak ne kadar istediği, ödemelerin ne şekilde yapılacağı gibi konuları önceden konuşmak ve bunlarla ilgili anlaşmaya varmak oldukça önemlidir.

4 – Referanslar: Avukatınızın referansları önemlidir. En azından boşanma davaları ile ilgili deneyim ve uzmanlığını anlama adına referanslarına bakabilirsiniz.

5 – Güvenilirlik: Boşanma davası sizin en mahrem olayınızdır. Çünkü avukatınız ile başta boşanma nedenleri olmak üzere evlilik birliğinize ait tüm durumları açıklamak zorundasınız.  Bu nedenle, bir avukatı, müvekkil mahremiyetine değer vermesi ve bu konuda titiz olması oldukça önemlidir.

Bunların dışında bir çok neden sayılabilir. Ancak en önemli olanlarını bu şekilde belirtmiş olmak istedik.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar?

Avukatlık ücretleri barolar tarafından her yıl tavsiye niteliğinde sunulur. Bu tavsiye en az teklif edilebilecek ücretlerdir. Buna göre boşanma davalarında 2023 yılı için tavsiye niteliğinde sunulan şekle göre; anlaşmalı boşanma davaları 34.500,00 TL, çekişmeli boşanma davaları ise 53.500,00 TL olarak belirlenmiştir.

Ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki; avukatlık ücretleri; avukatın deneyimi, pazar koşulları, davanın zorluğu ve ön görülebilecek süre, coğrafi koşullar, avukatın çalışma koşulları gibi bir çok etkene bağlıdır. Bu nedenle burada yazılan fiyatlar avukatlar ile yapacağınız görüşmede farklılık gösterebilir.

Boşanma Avukatı Ücretini Kim Öder

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de, boşanma avukatı ücretini kim öder? sorusudur. Özel vekalet ilişkisine dayalı durumlarda avukatlık ücretini her müvekkil kendi avukatına olacak şekilde öder. Ancak dava sonucunda mahkeme davası kabul edilen avukat lehine vekalet ücreti takdir eder, işte bu ücreti davayı kaybeden taraf öder.

Boşanma Davasını Kimin Açtığı Önemli mi?

Boşanma avukatı ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur. Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur? Ya da boşanma davasını kimin açtığı önemli mi? Özellikle belirtmek gerekir ki, boşanma davasını kimin önce açtığının hiç bir önemi yoktur. Önemli olan kanunda sayılan boşanma nedenlerinin varlığı ve bunların kanıtlanabilmesi, delillerin ortaya konulabilmesidir.

Ankara Boşanma Avukatı

Her ne kadar “boşanma avukatı” şeklinde bir tabir hukuk sistemimizde olmasa da, yukarıda saydığımız, uzmanlık ve deneyimini bu konudlarda geliştirmiş avukatlara boşanma avukatı tabiri uygun görülmektedir. Ankara barosuna bağlı olan avukatlara ise Ankara boşanma avukatı denilebilmektedir. Aşağıda ofisimizde görev yapan kurucu avukatlarımıza ait bir liste ve iletişim bilgileri bulunmaktadır.

boşanma avukatı
boşanma avukatı

 

En iyi Boşanma Avukatları Listesi

Ofisimiz kurucu avukatları aşağıdaki şekilde listelenmiştir.

Adı SoyadıTelefon NumarasıE-posta AdresiAdresiWeb Siteis
Av. Kerim Akdolu0532 410 8456kerim.akdolu@bekpartners.comOğuzlar Mah. 1370. Sok. No : 20/3 Balgat Ankarawww.bekpartners.com
Av. Enes Burak Özdemir0532 410 8456eburak.ozdemir@bekpartners.comOğuzlar Mah. 1370. Sok. No : 20/3 Balgat Ankarawww.bekpartners.com

Sonuç Olarak

Boşanma davaları Aile ve Boşanma Hukuku içerisinde yer alan davalardandır. Boşanma davaları süreç itibariyle karmaşık hukuki durumları içinde barırndırır. Ofisimiz aile ve boşanma davalarında konusunda uzman avukat ve danışmanlarla hizmet vermektedir. Bu anlamda ankara boşanma avukatı olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Aile ve Boşanma Hukuku ile lgili bir çok makale ofisimiz avukatları tarafından kaleme alınmıştır. Aşağıda bunların bir listesini bulabilirsiniz.

 

Makalelerimiz

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir